Hulusi Cihangir Kimdir?

Hulusi CİHANGİR kimdir?
1962 doğumlu Hulusi Cihangir, satrancı 10 yaşında ailesinden öğrenmiştir. Küçük yaşlarda başlayan satranca ilgisi büyük bir sevgiye dönüşerek kariyerinde önemli başarılar elde etmesini sağlamıştır.
Ankara Gazi Üniversitesi’ne 1983 yılında başlayan Cihangir, 1986 ve 1987 Türkiye Üniversitelerarası Satranç Şampiyonasında üçüncü olarak turnuva kariyerine başlamıştır. 1987 yılında Turhan Yılmaz, Alper Kalınağa ve Yakup Bayram gibi o zamanın güçlü sporcularının yer aldığı turnuvada Turhan Yılmaz ile oynadığı 7 saatlik müsabaka (1 saat ajurne ) Cihangir’in unutulmaz maçları arasında yerini almıştır. 1989 yılında katıldığı Ankara İl Birinciliği satranç turnuvasında sadece birinci olan Ali İpek’e kaybederek Ankara üçüncüsü olmuştur.
1991 yılında Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü’ne bağlanan Türkiye Satranç Federasyonunda çeşitli görevlerde bulunmuştur. 1992 yılından başlayarak hakemlik, merkez hakem kurulu üyeliği, yönetim kurulu üyeliği ve merkez hakem kurulu başkanlığı yapan Cihangir, birçok ulusal ve uluslararası müsabakalarda başhakem ve gözlemci hakem olarak görev almıştır. Ayrıca uzun yıllar, açılan kurslar ve seminerlerde hakem hocalığı yapmış ve yüzlerce hakemi satranç camiasına kazandırmıştır.
Satranç antrenörlüğüne 1997 yılında başlayan Cihangir, 1999 yılında Dünya Yaş Grupları Şampiyonasında milli takım antrenörlüğü yapmıştır. 2007 yılında Berlin’de yapılan seminerde FIDE Trainer (4. Kademe Antrenör) olmuştur. Yetiştirdiği birçok öğrenci ulusal ve uluslararası yarışmalarda başarılar kazanırken, milli takıma birçok sporcu da kazandırmanın haklı gururunu yaşamaktadır.
2000-2005 yılları arasında Ankara İl Temsilcisi ve 2005-2012 yılları arasında da Ankara Bölge Temsilciliği görevlerinde bulunan Cihangir, bu süre içerisinde resmi turnuvaların yanısıra, yerel ve ulusal çapta birçok turnuva düzenlemiştir. 56 İl ve KKTC’den yaklaşık 2400 sporcunun katıldığı 12. Altınşah Satranç Turnuvasının organizatörlüğünü yapmıştır. Bu turnuva, katılan sporcu sayısı, ödül alan sporcu sayısı (199 sporcu) ve dağıtılan ödül bedeli olarak Türkiye’nin rekor turnuvası olarak tarihe geçmiştir.
Ulusal Usta, Uluslararası Antrenör ve Uluslararası Hakem unvanlarına sahip Hulusi Cihangir, evli ve üç çocuk babasıdır.